wtorek, 15 marca 2016

Ciecz nienewtonowska

Prosta a efektowna zabawa domowa


Ciecz newtonowska a ciecz nienewonowska
Te dwie ciecze możemy rozróżnić poprzez ich reakcje na nacisk. Ciecz newtonowska, taka jak np. woda, pod wpływem nacisku uchyla się i ma stale taką samą "twardość". Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku cieczy nienewtonowskiej, która pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Jeśli naciskamy na nią z dużą siłą, wówczas zachowuje się jak ciało stałe, delikatne dotykana, zachowuje się jak ciecz.

Przykład cieczy nienewtonowskiej
Jedną z najprostszych do zrobienia cieczy nenewtonowskich jest mieszanina wody i skrobi (mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej), która w odpowiedniej konsystencji staje się cieczą nienewtonowską.

Zobacz nasz filmik i ciesz się razem z nami:



Jak zrobiliśmy naszą, kolorową ciecz nienewtonowską?

Do wykonania cieczy nieniewtonowskiej potrzebne nam był następujące elementy:

  • mąka ziemniaczana (skrobia)
  • zimna woda
  • barwniki do koloryzacji jaj (tylko dla walorów estetycznych)

Przepis
Wikipedia podaje przepis na przykładową mieszaninę, która po dokładnym wymieszaniu wykazuje cechy płynu nienewtonowskiego: 100 g mąki kukurydzianej i 70 ml wody, my naszą ciecz robiliśmy na oko.

Na oko Dusia i mamy:

Do naczynia sypiemy trochę mąki, około pół szklanki. Bar­dzo powoli dodajemy małymi porcjami wodę (zabarwioną na dowolny kolor). Mąka będzie nasiąkać wodą i w pew­nym momen­cie osiągniemy sta­dium cie­czy nie­new­to­now­skiej. Jak to poznacie? Otóż im im szyb­ciej będziecie próbowć mieszać, tym tym ciecz będzie stawiać większy opór. Podczas silnego nacisku ciecz będzie się zacho­wy­wać jak pla­styczne ciało stałe - rwać się na kawałki, formułować w kule, ale po usta­niu nacisku masa sta­piać się będzie w jednorodną ciecz. 



Chodzenie po wodzie”
Gdyby wypełnić duży zbiornik cieczą nienewtonowską, można by po niej przejść (idąc odpowiednio szybko), natomiast stojąc w miejscu, zaczęlibyśmy w niej tonąć. Byli już tacy, którzy tego spróbowali ZOBACZ TUTAJ (Zob 2.25-2.50).

Koniecznie spróbujcie!


Aby wiedzieć na bieżąco co się dzieje u Dusia i Gigi kliknij https://www.facebook.com/Fabryka-Zabaw-734880936645119/?fref=ts, a następnie polub.

sobota, 5 marca 2016

Kuchenne rewolucje od strony łazienki

O tym aby zabawę w gotowanie przenieść w nietypowe miejsce


fot. MP
W czasie zabawy dzieci się brudzą, to ogólnie znana rzecz... To jeden z najważniejszych powodów przenoszenia zabawy do łazienki. Przy użyciu, płynów, kostek farbujących, ale przede wszystkim  kolorowych pianek do kąpieli można dodatkowo uatrakcyjnić kąpiel. My nasze kąpielowe akcesoria zakupiliśmy w Rossmanie. Oto one- kolorowe pianki kąpielowe z serii Lilliputz (które nie podrażniają mojego atopowego Adasia) :



W ten sposób dotychczasową zabawę w tworzenie deserów lodowych urozmaiciliśmy dodając posypkę z kolorowego ryżu, którą tworzyliśmy niedawno.

Voilà oto efekt:

Deser lodowo-kąpielowy autorstwa Dusia

Możliwości wykorzystania kolorowych kąpielowych akcesoriów jest o wiele więcej, ale to już podpowie Wam intuicja :)


Aby wiedzieć na bieżąco co się dzieje u Dusia i Gigi kliknij:
a następnie polub.

piątek, 4 marca 2016

Kolorowy ryż

Święto kolorów i uczta zmysłów  


Dziś o zabawie która zaangażowała zarówno czteroletniego Adama jak i roczną Natalkę. Wykorzystanie barwionego ryżu podczas zajęć z dziećmi to wspaniała zabawa sensoryczna. Stymuluje zmysł wzroku i dotyku. Ćwiczenie motoryki małej, utrwalanie nazw kolorów, tworzenie prac plastycznych, a także świetny rekwizyt wielu zabaw - takie możliwości daje nam barwiony ryż.



Jest kilka metod, można barwić ziarna ryżu krepiną, sokami naturalnymi ale według mnie najprostszym, najefektywniejszym oraz niedrogim sposobem jest barwienie farbami do kolorowania skorupek jaj.

Jak zrobić kolorowy ryż?

Potrzebne nam będą farbki do jaj, kilogram ryżu, dwie łyżki spirytusu (niekoniecznie). Wodę barwimy według przepisu na opakowaniu. Barwnik należy zalać ciepłą wodą, można dodać parę kropel spirytusu (by później ryż nie brudził rąk) i zamoczyć w nim ryż na parę minut. Następnie odcedzamy ryż i rozkładamy go do wyschnięcia lub umieszczamy na blaszkach (każdy kolor osobno) w piekarniku na termoobiegu (temp 50-70°C).
To wszystko, dalej jest już tylko zabawa!

Barwna tęcza Adasia



 
Mandala z ryżu

Mandala to jedna z możliwości układania wzorów. Rozwija kreatywność i wyobraźnię dziecka, poza tym daje olbrzymią satysfakcję i podnosi poczucie sprawstwa. Kilka ruchów dłonią, a parę symetrycznych wzorów zamienia się w małe dzieło sztuki.

 


Roczne dziecko również może tworzyć diagramy. Należy wcześniej stworzyć mu ramę i wyznaczyć środek. Dzięki temu łatwiej mu będzie utrzymać się wewnątrz koła. A jeśli mu się to nie uda... cóż pozostanie mu czysta radość obcowania z sypkim ryżem w cudownych kolorach.

Jeszcze nigdy nie widziałam tak skupionej i dumnej z siebie Natki, jak podczas tego zadania.
 


Przesypywanie ryżu, rozsypywanie, dotykanie dłońmi, stopami, zakopywanie i odnajdywanie przedmiotów.


Podczas zabawy w gotowanie kolorowy ryż stał się niezbędnym składnikiem ozdoby deseru ale o tym na kolejnymi mini wpisie już jutro.


Po zabawie został olbrzymi bałagan, ryż będziemy zapewne znajdować jeszcze przez wiele tygodni w różnych miejscach- typowych i tych nietypowych, ale jak to mówią ryżem sypie się na szczęście.
 


Jeśli chcesz nacieszyć oczy kolorami
to więcej zdjęć znajdziesz w GALERII
http://fabrykazabaw.blogspot.com/2016/03/blog-post.html


Aby wiedzieć na bieżąco co się dzieje u Dusia i Gigi kliknij https://www.facebook.com/Fabryka-Zabaw-734880936645119/?fref=ts, a następnie polub.
 

 Galeria ryżowa